ENERGETYKA 18.11.2013

Światowe NIE dla Elektrowni Północ – międzynarodowa akcja wysyłania listów do inwestora

mamy-wybor-stopep.jpg

Zachęcamy do wsparcia międzynarodowej akcji wysyłania listów do Jana Kulczyka – inwestora Elektrowni Północ. Celem akcji jest przekonanie inwestora, by ostateczne wycofał się z budowy Elektrowni Północ i wykorzystał swoją pozycję dla wsparcia energii ze źródeł odnawialnych.

Wyślij list do inwestora

Planowana w rejonie Pomorza Elektrownia Północ o mocy 2000 MW będzie jedną z największych planowanych elektrowni węglowych w Europie (przewidywane roczne zużycie węgla wyniesie około 4,6 mln ton, emisja dwutlenku węgla może przekroczyć 9,4 mln ton).

Elektrownia nie tylko przyczyni się do pogłębienia zmian klimatycznych, lecz wyznaczy także kierunek polskiej polityki energetycznej na najbliższe dziesięciolecia, blokując rozwój odnawialnych źródeł energii. Oznacza to pogłębienie uzależnienia Polski od paliw kopalnych. Inwestycja oznaczać będzie także nieodwracalne zmiany w krajobrazie Pomorza oraz dewastację wartościowych gleb.

Elektrownia poważnie zagrozi chronionym obszarom Natura 2000, w tym cennemu ekosystemowi Dolnej Wisły, która jest siedliskiem wielu cennych gatunków roślin i zwierząt i kluczowym korytarzem migracyjnym chronionych gatunków ryb łososiowatych.

Inwestorem elektrowni jest Kulczyk Investments. Przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments, dr Jan Kulczyk, jest równocześnie członkiem Climate Change Task Force – grupy skupiającej światowej sławy specjalistów do spraw zmian klimatu, w tym noblistów i ekspertów IPCC. Sprawuje on także urząd Przewodniczącego Rady Dyrektorów Green Cross International, uznanej międzynarodowej organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ekologicznym. Budowa nowej elektrowni węglowej stoi w jawnej sprzeczności z działaniami obu tych szanowanych instytucji oraz podważa ich wiarygodność.

Koordynatorem akcji jest Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Od roku działa specjalny serwis Stopep.org poświęcony ochronie Pomorza przed budową Elektrowni Północ.

Serwis prezentuje bieżące informacje dotyczące inwestycji, aktualny stan prawny, wpływ inwestycji na środowisko, fakty i mity na temat elektrowni, walory przyrodniczo-kulturowe regionu zagrożonego budową największej w Polsce elektrowni węglowej. Serwis zawiera również zestaw fotografii z terenu.

Warto przypomnieć, że w kwietniu br. na temat inwestycji szeroko pisał miesięcznik Dzikie Życie (numer 4/2013). W miesięczniku znalazły się następujące artykuły:

- „Pomorze rozgrzane elektrownią” Olgi Sypuły o sytuacji Pomorza w kontekście planowanej budowy elektrowni Północ
- „Kociewiak o Kociewiu” Mariusza Śledzia
- wywiad z prof. Janem Popczykiem „Energetyka prosumencka to przyszłość” o zagrożeniach wynikających z budowy elektrowni
- wywiad z dr. Andrzejem Kassenbergiem „Musimy bardziej zadbać o klimat” o ogólnej sytuacji ochrony klimatu
- wywiad z Radosławem Gawlikiem „Martwi mnie przyszłość naszego świata” o zrównoważonym rozwoju
- wywiad z dr. Andrzejem Kapustą „Dolna Wisła warta ochrony” o wartościach przyrodniczych Dolnej Wisły

Zachęcamy także do polubienia strony na Facebooku poświęconej elektrowni Północ. Znaleźć można tam dodatkowe komentarze oraz inne wpisy powiązane z tematyką energetyczną.

Polub Stopep na Facebooku

Kontakt ze Stopep.org
e-mail:  [email protected]