Poznaj alternatywy dla gazu

Nie potrzebujemy gazu ziemnego by stabilizować system oparty na odnawialnych źródłach energii. Inwestowanie w sieci, rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej i OZE to alternatywa, która przekłada się na niskie rachunki dla odbiorców. Według Międzynarodowej Agencji Energii system w 100% oparty na OZE i EE jest jak najbardziej możliwy.

Wystarczalność i efektywność stanowią najbardziej stabilne źródło energii (Komisja Europejska traktuje efektywność jako priorytetowe źródło energii!). Potrzebujemy stabilnego systemu, nie stabilnych źródeł energii. Transformację energetyki można przeprowadzić bez gazu ziemnego. Jeśli gaz ma być częścią naszego miksu energetycznego, to tylko biogaz w małej ilości i w małych elektrowniach, a nie gigantycznych jak Ostrołęka C czy Dolna Odra.

Jak zbudować system energetyczny przyszłości bez paliw kopalnych?

Czy da się dokonać transformacji polskiego systemu energetycznego bez gazu? Bez atomu? Co robić, gdy nie wieje i nie świeci? Na te i inne pytania odpowiada Marcin Popkiewicz, twórca portalu naukaoklimacie.pl. Dzieli się także wnioskami ze swojej ostatniej książki „Zrozumieć transformację energetyczną”.