Polecamy

Briefingi, raporty, webinaria i specjalne wydania Miesięcznika Dzikie Życie, czyli przyrodnicza perspektywa dotycząca problematyki ochrony klimatu i transformacji energetyki.

Nasze publikacje

Zielona energetyka

By zapewnić sobie bezpieczeństwo potrzebujemy nie tylko energetyki opartej na stabilnych źródłach energii – cały system energetyczny ma być stabilny, a przy tym odporny na zmiany klimatu i inne zagrożenia. Istnieje cały wachlarz opcji, które wspólnie tworzą stabilny system przyszłości. Niniejsza publikacja skupia się właśnie na nich. W briefingu opisujemy zasady funkcjonowania i elementy stabilnego systemu docelowego, opartego na produkcji energii z odnawialnych źródeł.

 

Gaz - zły biznes

O ile zmierzch węgla jest już ogólnie uznanym faktem, pilna konieczność odejścia od wykorzystania gazu kopalnego dopiero niedawno zyskała uwagę. Obecnie tylko nieliczne banki ograniczają finansowanie projektów związanych z sektorem naftowo-gazowym, a jeszcze mniej ogranicza finansowanie firm rozbudowujących infrastrukturę służącą wydobyciu i konsumpcji tych paliw. Proces ten jednak już się rozpoczął i nabiera przyspieszenia. Publikacja przedstawia ryzyka związane z inwestowaniem w gaz w kopalny.

Dzikie Życie

Miesięcznik Dzikie Życie to wydawane od 1994 r. przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot jedyne w Polsce czasopismo podejmujące tematy ochrony przyrody, prawa, etyki czy filozofii w kontekście środowiskowym. Wiele numerów poświęcone było problematyce klimatycznej i energetycznej:

Zdjęcie (4)

Webinary klimatyczne

Zaczęliśmy prowadzić webinaria w trakcie trwania pandemii Covid-19 w 2020 r. Nasza pierwsza gościni, prof. Ewa Bińczyk podkreślała, że jest to czas, który może pomóc nam wyobrazić sobie potrzebne korekty kapitalizmu, który przyczynia się do zmiany klimatu. W trakcie ostatnich lat nasi eksperci poruszyli problematykę ochrony klimatu oraz transformacji energetycznej. Wszystkie webinary dostępne są w serwisie YouTube na kanale Pracowni